Ledviny

Dynamická scintigrafie ledvin

Vyšetření poskytuje informace o každé ledvině zvlášť (prokrvení, funkce) a o funkci vývodných cest močových (ledvinné pánvičky, močovody a močový měchýř).

Nejvíce se používá pro vyšetření pacientů s překážkou odtoku moče z ledviny (hydronefróza). V tomto případě se v průběhu vyšetření podává ještě močopudná látka (diuretikum).

Příprava a průběh vyšetření:

Důležité je dostatečné zavodnění, ráno vypijte 1-1,5 l tekutin, pijte i po příchodu na oddělení. Přitom není potřeba zadržovat moč v močovém měchýři a močit normálně, důležité je vymočit se ještě těsně před vyšetřením. Pokud jste podstoupili rentgenové vyšetření s jodovou kontrastní látkou, je potřeba vyšetření ledvin odložit o několik týdnů.

Uložíte se na lůžko na záda (pokud Vás záda bolí, požádejte zdravotnického zaměstnance, ať Vám podloží kolena), zdravotnický zaměstnanec Vám aplikuje injekci a současně se začne snímkovat. Vyšetření trvá zhruba 30 minut, po tuto dobu je potřeba klidně ležet. V případě potřeby dostanete během snímkování ještě jednu injekci. Po vyšetření odcházíte domů.

Statická scintigrafie ledvin

Vyšetření poskytuje informace o funkci ledvinné tkáně pro každou ledvinu zvlášť, dále o velikosti, tvaru a uložení ledvin.

Nejvíce se používá u dětí k rozlišení, zda se jedná o zánět močových cest nebo zda jsou zánětem již postiženy i ledviny. Kromě toho se vyšetřují pacienti s chronickým zánětem ledvin nebo s různými vývojovými vadami.

Příprava a průběh vyšetření:

Na vyšetření není nutná žádná příprava. Po vyšetření není nutné žádné zvláštní opatření ani omezení.

Mezi injekcí radiofarmaka a vlastním snímkováním je přestávka zhruba 2 hodiny, přesný čas Vám řekne zdravotnický zaměstnanec, který Vám bude aplikovat injekci. Tuto dobu můžete strávit u nás na oddělení v čekárně, kde si můžete číst nebo se dívat na televizi. Můžete si ale také vyřídit Vaše záležitosti ve městě nebo si dojít nakoupit.

Vlastní snímkování pak trvá zhruba půl hodiny, snímkuje se leže na zádech. Po vyšetření můžete odejít domů.